Mobil Kaza Tutanağı

Mobil Kaza Tutanağı Nedir?

Akıllı telefonlarda kullanılmaya başlanılmasıyla birlikte kaza anında oluşan zorluk ve kargaşanın önüne geçmiş bulunmaktadır.

Uygulamayı ios ya da android işletim sistemlerine kolaylıkla indirip 2 – 3 dakikalık zaman diliminde sorunsuz olarak tutanağınızı kayıt edebiliriz.

Uygulamanın daha anlaşılı olması açısından resimli anlatım olarak yardımcı olacağım.

1- Mobil kaza tutanağı uygulamasını açtığımızda ilk karşılaşacağımız ekran aşağıda göründüğü gibi olacaktır. Kaza tutanağına yeni kaza ekle diyerek başlayalım.

mobil kaza tutanağı 1

2- Sonraki adımda hangi durumlarda mobil kaza tutanağı doldurulmayacağı uyarısı gelecektir. Burada sürücülerin ehliyetlerinin olmaması durumu, yaş küçüklüğü, alkol ya da akıl sağlığı şüphesi, kamuya ait araçlar ya da zararlar, 3. kişilere ait eşyalarda oluşabilecek zararlar, trafik sigortasının olmaması, ölüm ve yaralanma durumunda jandarma ya da polise bildirilir.

mobil kaza tutanağı 2

3- Uyarı adımını geçtikten sonra kazaya karışan araç adedini girerek devam edelim. Kazanın zincirleme olduğu durumlarda kazaya karışan tüm araçlar belirtilmelidir. Yine aynı adımda kaza sırasında çevrede bulunan görgü tanığı var ise onların bilgileri de girilmelidir.

mobil kaza tutanağı 3

4- Daha sonra en önemli adım olan olay yeri fotoğraflarını yükleme adımı gelecektir. Burada ister mobil kaza tutanağı uygulamayla bütünleşik olarak çalışan kameradan faydalanabilir ya da daha önce çekmiş olduğumuz fotoğrafları yükleyebiliriz.

mobil kaza tutanağı 4

5- Mobil kaza tutanağı ‘nın en güzel artısı mobil bağlantınız üzerinden konumunuz aktif ise bulunduğunuz yerin adres bilgilerin kendiliğinden gelmesi olacaktır. Kazanın oluştuğu yolu ekrana dokunup seçtikten sonra tamam diyerek devam edebiliriz.

mobil kaza tutanağı 5

6- Kaza konumumuzu belirttikten sonra araçlarımızı uygun yere çekip ehliyet, ruhsat ve araç bilgilendirme adımına geçelim. Bu adımda aracımızın plakasını ve ruhsat sahibinin tc’sini girelim sonrasında sigorta poliçe bilgileri otomatik gelecektir. Aynı bilgileri kazaya karışan araç adetine göre sırasıyla girelim.

mobil kaza tutanağı 6

7- Ruhsat bilgileri adımında ruhsat sahibi siz misiniz diye soracaktır. Siz iseniz seçmeniz durumunda tüm bilgiler gelecektir gelen bilgiler dışında ehliyet no, iletişim no ve e-mail adresi girmeniz yeterli olacaktır. Eğer ruhsat sizin adınıza kayıtlı değilse araç ruhsatındaki tüm bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra ehliyetinizin ön ve arka kısımlarının fotoğraflarını çekmeniz gerekmektedir. Aynı bilgileri diğer araçlar içinde girdikten sonra ileri yönlendirmesiyle devam edelim.

mobil kaza tutanağı 7

8- Şimdi sırada işin en can alıcı noktalarında olan hasar yorumunuz yer almaktadır. Bu adımı ister yazılı olarak ister sesli olarak doldurabilirsiniz. Burada önemli olan kazadaki durumunuzu kısa ve açık bir şekilde özetleyip karşılıklı olarak bir birinizin beyanlarına karışmamak ve saygı göstermektir.

mobil kaza tutanağı 8

9- Sıradaki adımda ise araçları harita üzerinde istediğimiz konuma basılı tut sürükle bırak yöntemiyle hareket ettirebilir ve çarpışma noktalarını istediğimiz şekilde görsel olarak tutanakta ifade edebiliriz. En üst kısımda yer alan alanda araç görsel boyutlarını ayarlayabilir yine sol üst kısımda kalan sarı ikondan ise hangi numaralı aracın hangi plakaya ait olduğunu görebiliriz.

mobil kaza tutanağı 9

10- Sonunda karşımıza tutanağımız gelmiş bulunmakta 🙂 baktığımızda bildiğimiz kaza tespit tutanağının dolu olarak karşımıza geldiğini görüyoruz. Bu adımda yapacağımız herhangi bir işlem yok ileri dememiz yeterli.

mobil kaza tutanağı 10

11- Mobil kaza tutanağı ‘nda imza adımı önem arz etmektedir. Atacağımız imzanın kendi imzamız olması çok önemlidir netice resmi tutanakta yer alacak ve yasal yükümlülüğü bulunmaktadır.

mobil kaza tutanağı 11

12- Sıradaki adımda Göndereceğiniz kaza tespit tutanağının ”Yasal Evrak” niteliğinde olduğunu unutmayınız! uyarısıyla karşılaşacağız. İşlemi tamamla dediğimizde mobil kaza tutanağımız oluşacaktır.

mobil kaza tutanağı 12

13- Son adımda tutanağı tamamla diyerek işlemi bitirebiliriz. Karşımıza doldurduğumuz tutanağın kayıt numarası gelecektir ve sonrasında pdf halini indirmemiz ya da yönlendirmemiz konusunda bilgi gelecektir. Bundan sonra kaza kusur oranının kime verildiğini sigorta bilgi merkezinin resmi sitesine girip plaka ve tc kimlik numaramızla hata kusur oranımızın ne durumda olduğunu takip edebilir gerekirse itirazda bulunabiliriz. mobil kaza tutanağı

mobil kaza tutanağı 13