Mali Mesuliyet Teminatı Nedir

  • 0

Mali Mesuliyet Teminatı Nedir

ihtiyari Mali Mesuliyet?

ihtiyari mali mesuliyet teminatı kasko poliçelerimizde ek olarak verilen bir teminattır. Bu teminat karışmış olduğumuz bir kaza sonucunda tarafımıza verilen hata kusur oranlarına göre maddi ve manevi tazminat taleplerini karşılar.
Kapsam ve Teminatlar?

Bu teminat motorlu araç ve sürücüsünü karşılaşabileceği maddi manevi ve hukuksalgiderlere karşı korur. Bilindiği üzere zorunlu trafik sigortaları  araç başına maddi zararlarda 26.800 tl kişi başı ölüm ve sakatlıkta ise 268.000 tl karşılamaktadır. Eğer oluşan hasar ya da yaşam kaybı zorunlu trafik sigorta poliçe teminatının üzerinde ise bu durumda devreye ihtiyari mali mesuliyet teminatı tam adıyla motorlu kara taşıtları ihtiyari mali sorumluluk sigortası girecektir.

Maddi tazminat talepleri
Manevi tazminat talepleri
Hukuksal koruma (avukat giderleri)
A.Kelime: izmir sigorta şirketleri, izmir sigorta, izmir sigorta acenteleri, sigorta izmir,
ihtiyari Mali Mesuliyet Teminat Dışında Kalan Haller?

Her şirketinin verdiği teminatlar farklılık göstermekle birlikte içerikleri de birbirinden farklı olabilmektedir. Örneğin bir şirket ihtiyari Mali Mesuliyet Teminatı 100.000 tl ile sınırlarken başka bir şirket bu teminatı sınırsız vermektedir.

Ancak verilen teminatların içeriğine göz atıldığında maddi, manevi ve hukuksal teminat tutarlarının bazı şirketlerde sınırlandırıldığını görebiliriz. Özellikle manevi teminat tutarlarındaki sınırlandırmalar yaşanan dava örneklerinde bu tutarların yetersiz kaldığını göstermektedir. Bu sebepten poliçeniz düzenlenirken ve düzenlendikten sonra mutlaka bu teminatı inceleyiniz.

Hizmetler: izmir sigorta şirketleri, izmir sigorta, izmir sigorta acenteleri, sigorta izmir,
Hasar ve Tazminat?

Örnek vermek gerekirse; kara yollarında yaşadığımız bir kaza neticesinde, bizim kusurumuzdan kaynaklı karşı aracım tam ziya  (pert) olduğunu sürücününde sakatlık geçirdiğini varsayalım. Bu durumda hem araç üzerinden hemde kazada yaralanan kişi üzerinden ihtiyari mali mesuliyet teminatı devreye girecektir.

Örneklemeye devam edersek; aracın rayiç piyasa değerinin 70.000 tl olduğunu yaralanan kişininde gelirinin asgari ücretin üzerinde olduğunu ve yaşının genç olduğu bir durumda karşılaşacağımız tazminat talepleri hiçte azımsanacak durumda olmayacaktır. Tazminat talepleri kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı, gelecekteki kariyeri, ve yaratabileceği katma değer hesaba katılarak bir sonuç elde etmektedir. Bu sonuç kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Araç pert değeri olarak 70.000 tl’nin 26.800 tl’sini zorunlu trafik sigortamız karşılayacaktır. Geriye kalan 43,200 tl’yi kasko poliçemizin ihtiyari mali mesuliyet teminatı karşılayacaktır. Kişi yaralanma ya da kalıcı sakatlığa bağlı olarak maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Bu davanın sonucuna bağlı olarak maddi tazminat dava sonuçları 268.000 tl’yi aşmıyorsa trafik sigortamız tazminatın tamamını ödeyecektir. Eğer geçiyorsa kasko poliçemiz devreye girip aşan kısmını karşılayacaktır. Günümüzde açılan maddi tazminat davalarından sonra manevi tazminat davalarıyla da sık olarak karşılaşılmaktadır.

Sonuç olarak; ihtiyari mali mesuliyet teminatının önemi büyüktür. Maddi, manevi ve hukuksal koruma teminatlarımız günümüz şartlarında olmazsa olmazdır. Ancak bu teminatları satın alırken özellikle yüksek değerlerden tercih etmeliyiz.

izmir sigorta, kasko teklifleriniz için bize ulaşınız.

izmir sigorta şirketleri, izmir sigorta, izmir sigorta acenteleri, sigorta izmir,